افتتاح هشتمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی در زاهدان

ساخت وبلاگ
چکیده : هشتمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی روز گذشته در زاهدان افتتاح شد. به گزارش «سیستان و بلوچستان»، معاو... با عنوان : افتتاح هشتمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی در زاهدان بخوانید :
هشتمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی روز گذشته در زاهدان افتتاح شد. به گزارش «سیستان و بلوچستان»، معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این مراسم که با حضور برخی از مسئولان برگزار شد، گفت: در این نمایشگاه صنعت‌گران 25 استان حضور دارند که آثار صنایع دستی آن‌ها در 158 غرفه به نمایش گذاشته می‌شود و 80 غرفه متعلق به صنعت‌گران استان و 78 غرفه در اختیار صنعت‌گران دیگر استان‌های کشور قرار داده شده است.

«بهروز عیسی زهی» افزود: برپایی این نمایشگاه دو هدف اصلی فرهنگی و اقتصادی را دنبال می‌کند و صنعت‌گران می‌توانند فرهنگ منطقه خود را در قالب صنایع دستی به دیگر استان‌ها معرفی کنند. به علاوه فرصتی برای فروش محصولات صنایع دستی به وجود می‌آید و بر اساس نتایج سال گذشته، صنعت‌گران از برپایی نمایشگاه راضی بودند که انتظار می‌رود امسال هم اهداف نمایشگاه محقق شود.

معاون فرماندار زاهدان نیز در این مراسم گفت: هنرمندان دارای آرامشی درونی هستند و قلب بزرگی دارند و می‌توانند هنر را نسل به نسل منتقل کنند. «نجاری» افزود: حدود 107 رشته صنایع دستی در کشور وجود دارد و برای دو میلیون و 500 نفر ایجاد اشتغال کرده است. صنعت ارزشمند استان سوزن دوزی است که در بلوچستان رونق زیادی دارد و مادران و دختران بلوچ این هنر را فرا گرفته اند. وی ادامه داد: چندین کارگاه سنگ تراشی در زاهدان ایجاد شده است و در حاشیه شهر که 43 درصد جمعیت زاهدان در این مناطق هستند، کارگاه‌های صنایع دستی کمک خوبی به اشتغال می‌کند.

وی بیان کرد: یکی از مهم ترین زمینه‌هایی که با توجه به قابلیت‌های تاریخی، فرهنگی و محیطی کشورمان می‌تواند در روند توسعه ملی موثر واقع شود،  ذوق و خلاقیت هست که در قالب‌های سنتی و محلی یعنی همان صنایع دستی خلاصه می‌شود. در برنامه ششم توسعه کشور برای بخش صنایع دستی جهت گیری‌های بسیار خوب و موثری وجود دارد که بیانگر توجه ویژه به این حوزه در کشور است.

وی بیان کرد: در سیستان و بلوچستان نمونه‌ای بارز و شاخص از صنایع دستی،  سوزن دوزی و خامه دوزی در شمال استان و بلوچی دوزی در بلوچستان  است که طی سالیان نه چندان دور در سیستان شاهد استفاده از نخ سیاه ابریشمی در این هنر برای خلق نقش‌هایی زیبا بر لباس بودیم و در آن از دوخت زنجیره‌ای استفاده می‌شد.  در بلوچستان نیز هنر سوزن دوزی و بلوچی دوزی قدمتی به بلندای تاریخ سرافراز بلوچستان دارد و این هنر یکی از رو دوزی‌های منحصر به فرد کشور است،  هنری برخوردار از ظرافت و دوخت و تنوع رنگ که تقریباً  همه زنان بلوچ در این خطه برای تزئین لباس شان استفاده می‌کنند و اغلب اشکال هندسی بدون الگو و طرح و براساس تجسم طرح در ذهن خودشان بر روی پارچه نقش می‌ببندد.

نمایشگاه,...
نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : جمعه 17 آذر 1396 ساعت: 1:52