حاشیه نشینی نتیجه مدیریت ناصحیح

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  آرشیو مطالب

  برچسب ها

   مدیریت ناصحیح مدیران سبب ایجاد پدیده حاشیه نشینی شده است و هیچ یک از مدیران نتوانسته اند کار شاخصی در این زمینه انجام دهند.
  به گزارش «سیستان و بلوچستان» معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان روز گذشته در دومین نشست کار گروه رسانه و مطبوعات که در راستای رسیدگی به مشکلات و مسائل خدمات شهری در مجتمع قضایی شهید نوری برگزار شد اظهار کرد: حاشیه نشینی به دست خود بشر ایجاد می‌شود که مدیران به دلیل مدیریت ناصحیح نمی‌توانند جلوی این معضل اجتماعی را بگیرند.
  «محمد علی حمیدیان» با بیان این که حاشیه نشینی مترادف با عملکرد نادرست مدیران است تصریح کرد: حاشیه نشینی پس از اصلاحات ارضی با مدیریت کشورهای غربی در ایران سرعت پیدا کرد که می‌توان از این پدیده اجتماعی به عنوان یک درد مشترک در جوامع انسانی نام برد.
  وی افزود: حاشیه نشینی آسیب و لایه میانی زندگی شهری و روستایی است که حاشیه نشینان از لحاظ اجتماعی در ساختارهای شهری بنابر برخی از دلایل از جمله مشکلات پایین بودن در آمد این قشر، برنامه ریزی نا صحیح مدیران، تفاوت‌های قبیله ای، گرانی نامتعارف در شهرها و تمرکز گرایی سیستم دولتی به بخش‌های خاصی از شهرها جذب نشده اند.
  به گفته وی، زمانی که تمرکز گرایی در یک نقطه از شهر اتفاق بیفتد خود به خود شاهد حاشیه نشینی در دیگر نقاط خواهیم بود چون شکاف طبقاتی سبب زایش حاشیه نشینی می‌شود حاشیه نشینی در سیستان و بلوچستان به دلیل مجاورت با کشورهای افغانستان و پاکستان با شهرهای بزرگ تفاوت دارد و برخی از حاشیه نشینان از اتباع بیگانه هستند که نهادهای مختلف باید با همکاری هم برای کمرنگ کردن این معضل در جامعه تلاش کنند.
  وی یکی از اصلی ترین مسائل در زمینه وقوع جرم را ناتوانی در اشراف فرهنگی در حاشیه شهرها اعلام کرد و افزود: مسئولان در کوتاه مدت قادر به از بین بردن حاشیه نشینی در شهرها نیستند از این رو بهتر است حاشیه نشین‌ها را با فرهنگ شهری هم سو کنند.وی گفت: شناسایی ویژگی‌های امنیتی و اجتماعی در حاشیه شهرها یک ضرورت حائز اهمیت است که در راستای همسویی ساکنان این مناطق با ناهنجاری‌های اجتماعی باید انجام شود.
  300هزار نفر حاشیه نشین در زاهدان
  رئیس شورای اسلامی شهر زاهدان هم در این جلسه با بیان این که حاشیه نشینی یک مشکل عام در سراسر کشور است گفت: نحوه مدیریت حاشیه نشینی و از سویی حاشیه گزینی در هر منطقه‌ای متفاوت است که می‌توان از موضوع اقتصاد به عنوان یکی از اصلی ترین دلایل مهاجرت افراد از روستا به شهر و در نتیجه حاشیه نشینی نام برد. «عبدالجلیل شهنوازی» ادامه داد: کریم آباد، شیر آباد و باباییان از مناطق حاشیه نشین در زاهدان است که جمعیت حاشیه نشین زاهدان را به بیش از 300 هزار نفر رسانده است.وی اضافه کرد: در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده است هر سال 10 درصد حاشیه نشینی از شهرها کاسته شود، اما تخصیص نیافتن اعتبارات بهسازی در محیط‌های روستایی دلیل تسهیلگر در حاشیه نشینی است که اگر میان روستا و شهر توازن برقرار نشود حاشیه نشینی ادامه پیدا خواهد کرد.
  حاشیه نشینی پدیده کالبدی نیست
  معاون برنامه ریزی شهرداری زاهدان نیز درباره اقدام‌هایی که برای کنترل حاشیه نشینی انجام شده است گفت: کنترل حاشیه نشینی در زاهدان از سال 1378 آغاز شد که مشارکت مردم در مدیریت حاشیه شهر اولین سیاست بود.
  «محمود دشتی» بیان کرد: زاهدان و چهار شهر دیگر با بانک جهانی قراردادی امضا کردند که از سال 1380مدیریت مناطق حاشیه شهر به صورت کلی در دستور کار قرار گرفت که نفوذ به بافت و بازگشایی معابر در این مناطق از اقدام‌های تاثیر گذار بوده است. وی اضافه کرد: حاشیه نشینی صرفا یک پدیده کالبدی نیست و سیاست‌ها و توانمند سازی حاشیه نشینان باید مد نظر قرار گیرد که خوشبختانه 30درصد از اعتبارات عمرانی در بافت حاشیه شهر هزینه می‌شود تا شکاف حاشیه شهر با خود شهر به حداقل برسد. وی با اشاره به این که مطالعات راهبردی حاشیه شهر درحال انجام است خاطر نشان کرد: یکی از بحران‌های اصلی زاهدان کوچک بودن حریم شهر است که حریم شهری زاهدان در طرح جامع از 13 به 21 هزار هکتار افزایش پیدا کرد و  این موضوع سبب افزایش ارائه خدمات و نظارت‌های شهری شد. دشتی بیان کرد: یکی از اصلی ترین راه‌ها برای کنترل حاشیه نشینی مدیریت مهاجرت روستاییان به شهرها ست که اگر توانمندسازی‌های روستاییان در روستاها بیشتر شود مهاجرت به شهرها کاهش پیدا خواهد کرد. وی در باره برنامه شورای اسلامی شهر برای جمع آوری آب‌های سطحی زاهدان گفت: طرح جامع جمع آوری آب‌های سطحی اولویت اصلی و در دست اجراست که در این راستا احداث چاه‌های جذب در نقاطی که آب‌های سطحی بیشتری جمع می‌شود، پیش بینی شده است.
  نویسنده : بازدید : 1 تاريخ : جمعه 17 آذر 1396 ساعت: 1:52
  برچسب‌ها :
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها